czwartek, 2 maja 2013

Podsumowanie IV pokazu

fot: Jakub Józefiak
Droga św. Jakuba, zwana po hiszpańsku Camino de Santiago, to jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych chrześcijaństwa, obok tras do Jerozolimy i Rzymu. Od ponad dwudziestu lat liczba osób przemierzających go zwiększa się z roku na roku. W 2010 r. przeszło ich ponad 300 tysięcy. We wrześniu 2012 r. Camino pokonał na rowerze nasz prelegent Jakub Józefiak. Nie ma jednak jednej, odgórnie narzuconej drogi dla pielgrzymów zmierzających do katedry św. Jakuba w Santiago de Compostella. Szlak ma wiele odnóg i wije się przez całą Europę. Jego najważniejsze odcinki znajdują się w północno-zachodniej Hiszpanii. Na ostatnim w tym roku spotkaniu publiczność miała okazję poznać bliżej cztery najbardziej uczęszczane trasy, które Jakub pokonał: Camino Frances, Camino Norte, Camino Primitivo oraz Camino Fisstera. 

Podróż zaczęła się w Bilbao, mieście nad Oceanem Atlantyckim, zamieszkałym głównie przez naród Basków, posługujących się na co dzień swoim własnym językiem, zupełnie nie przypominającym hiszpański. Przez Bilbao przebiega Camino Norte, czyli Droga Północna do Santiago de Compostella. Wije się ona malowniczo między klifowymi brzegami Atlantyku a wysokimi, sięgającymi ponad 2600 m n. p. m. Górami Kantabryjskimi. Często, stojąc na plaży, można ujrzeć oddalone zalednie 30 km ośnieżone szczyty górskie. Camino Norte wiedze przez wiele historycznych miejscowości, np. Santillana de Mar, całkowicie zachowanym, uroczym średniowiecznym miasteczku z najstarszymi budynkami wzniesionymi w XII w. 
fot: Jakub Józefiak
W mieście Oviedo Camino Norte łączy się z kolejną pokoną przez Jakuba trasą – Camino Primitivo, co znaczy Droga Pierwotna. Jej nazwa bierze się z tego, iż była to pierwsza trasa pielgrzymkowa przebyta przez miejscowego króla Asturii, Alfonsa II Cnotliwego. Ten władca rozpropagował w IX wieku szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostella. Camino Primitivo jest najtrudniejszą ze wszystkich dróg. Wytyczona została z Oviedo do Lugo krętymi i stromymi szlakami Gór Kantabryjskich. Każdego dnia na tej trasie pokonuje się wiele nawet kilkusetmetrowych podjazdów. W dodatku często przebywa się na wysokości powyżej tysiąca m n. p. m., gdzie nawet latem panują chłodniejsze temperatury niż te, które najczęściej kojarzymy z Hiszpanią. Jednak wszelkie trudy wynagradzają wspaniałe górskie widoki.
Camino Primitivo prowadzi do Santiago de Compostella, gdzie wznosi się katedra poświęcona św. Jakubowi. Wedle tradycji, tu znajduje się grób Apostoła, cudownie odkryty w IX w. Przyjeło się w zwyczaju, że każdy odwiedzający ją pielgrzym obejmuje figurę św. Jakuba stojącą w katedrze jako symboliczny koniec pielgrzymki.
W Średniowieczu, wielu pielgrzymujących do grobu św. Jakuba, pokonywało jeszcze jedną krótką trasę – Camino Fissterę, prowadzącą do najdalej za zachód położonego przylądka Hiszpanii. Tam palili swe ubrania i otrzymywali nowe na znak rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Jakub ograniczył się w praktykowaniu tej tradycji do symbolicznego spalenia pary skarpetek. Jeszcze tyko spojrzenie na zachodzące w morze słońce i można wracać do domu.
fot: Jakub Józefiak
Ostatnią pokazaną na pokazie trasą było Camino Frances. Jest to najbardziej popularny szlak, którym zmierza do Santiago blisko połowa wszystkich pielgrzymów. Wiedzie on głównie poprzez suche płaskowyże kastylijskie, mijając ważne hiszpańskie miasta Leon i Burgos. Burgos słynie z przepięknej gotyckiej katedry znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Publiczność, oprócz poznania relacji z podróży mogła również dowiedzieć się wielu praktycznych rzeczy o podróżowaniu szlakiem św. Jakuba. Być może zachęci to innych do pójścia tym szlakiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz